Konserwacja ekspresu do kawy – co musisz wiedzieć? 2

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznej i świeżo zmielonej kawy. Nic więc dziwnego, że ekspres staje się obowiązkowym wyposażeniem naszej kuchni. Jak każde urządzenie mające styczność z żywnością, czy jak w tym przypadku z przygotowaniem napoju, wymaga systematycznego czyszczenia i konserwacji. Czynności te nie tylko wpływają na bezawaryjne funkcjonowanie ekspresu, ale przede wszystkim na smak i jakość naszej kawy.

 

Konserwacja ekspresu a jakość kawy.

Większość ekspresów dostępnych na rynku wyposażonych jest w zintegrowane programy konserwacji, które informują nas o potrzebie np.: płukania spieniacza, czyszczenia systemu, czy odkamieniania. Niestety często lekceważymy pojawiające się na wyświetlaczu komunikaty, w konsekwencji czego kawa z ekspresu jest coraz gorsza (słabsza, letnia, kwaśna), dysza nie spienia mleka aż wreszcie urządzenie odmawia współpracy i nie pozostaje nam nic innego jak udać się do serwisu.

 

Anirax - środki do konserwacji

 

Typowe usterki ekspresów do kawy.

Jedną z najczęściej pojawiających się usterek w ekspresach jest źle spienione mleko lub jego brak, czyli niedziałający spieniacz. W zdecydowanej większości jest to efekt nieczyszczonego systemu spieniającego mleko. W tym przypadku systematyczność ma ogromne znaczenie i ważne jest, aby po każdym cyklu kaw mlecznych przepłukać spieniacz a na koniec dnia lub co drugi dzień przeczyścić go specjalnym płynem.

Zakamieniony ekspres do kawy to kolejny bardzo ważny problem, który nie dosyć, że skraca żywotność naszego sprzętu, ale wpływa też na szereg innych funkcji. Często pojawiającym się błędem jest wlewanie do zbiornika wody mineralnej. Zawartość wapnia w wodzie mineralnej jest bardzo duża, dlatego też nie nadaje się do użytku w ekspresach do kawy. Wapń jest zdecydowanym wrogiem ekspresów.

Błąd nr 8 oznaczający złe ustawienie zaparzacza. Zazwyczaj jest to spowodowane zaniechaniem czyszczenia. Pozostałości po kawie zalegające na zaparzaczu blokują jego sprawne działanie co w konsekwencji prowadzi do zatrzymania pracy ekspresu. Zdarza się też, że jest to błąd będący wynikiem naszego pośpiechu, kiedy po zrobieniu kawy wyłączamy ekspres nie pozwalając mu na swobodne ustawienie. Może to być również problem niezależny od nas.

Młynek. Najczęstszą przyczyną awarii młynka do kawy są zalania. Dzieje się tak, kiedy dolewamy wodę z dzbanka i zamiast do zbiornika na wodę, wlejemy ją do komory na ziarna. Kolejną awarią może być zablokowanie młynka z powodu zanieczyszczenia kawy, które wsypiemy wraz z ziarnami. Na szczęście w przypadku młynków stalowych zazwyczaj wystarczy wyczyszczenie i problem z głowy.

 

Jak często czyścić ekspres?

Wielu klientów pyta o ekspresy, które same się czyszczą. Niestety takich ekspresów jeszcze nie ma! Choć to pewnie kwestia czasu. Owszem, automatyczne programy konserwacji to w większości urządzeń standard. Ekspres informuje nas o potrzebie przeprowadzenia czyszczenia systemu kawowego, czy odkamieniania, poprzez wyświetlanie odpowiednich komunikatów na wyświetlaczu. Co więcej, prowadzi nas przez cały proces danej czynności wyświetlając kolejno polecenia. Ale to MY musimy wrzucić tabletkę do czyszczenia ekspresu, przygotować preparat czyszczący o odpowiednim stężeniu, czy opróżnić i umyć tacki itp.

Oprócz pojawiających się komunikatów, musimy pamiętać co trzeba robić, aby nasz ekspres sprawnie działał i zawsze był gotowy do przygotowania pysznej kawy.

 

Anirax - Jak często czyścimy ekspres do kawy

Poszczególne czynności zostały szerzej opisane tutaj → Jak czyścić ekspres do kawy?

 

Dlaczego należy odkamieniać ekspres?

Im bardziej zakamieniony ekspres tym krótsza jego żywotność i częstsze awarie. Odkładający się kamień spowalnia przepływ wody i jej nie dogrzewa, co w konsekwencji prowadzi do słabej jakości kawy, niskiej temperatury napoju, braku możliwości idealnego spienienia mleka oraz coraz głośniejszej pracy urządzenia. Proces odkamieniania ma na celu usunięcie osadu wapiennego powstającego w wyniku podgrzewania wody, oraz dezynfekuje układ wodny naszego ekspresu dlatego też powinno się ono odbywać regularnie.

 

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Odkamienianie ekspresu polega na przygotowaniu odpowiedniego preparatu (ważne jest stężenie roztworu) i wlanie go do zbiornika na wodę. Jeśli stosujemy filtry, komunikat ten będzie pojawiał się zdecydowanie rzadziej lub wcale. Pamiętajmy jednak, aby przed uruchomieniem procesu odkamieniania zawsze wyjąć filtr do wody, ponieważ jeśli tego nie zrobimy resztki roztworu pozostaną w filtrze.

 

Jakie środki do konserwacji ekspresu kupić?

Każdy z producentów zaleca stosowanie oryginalnych środków do konserwacji dedykowanych wyłącznie dla danej marki, gdyż gwarantują one pełną higienę i ochronę urządzenia.

W przypadku odkamieniania stosujemy płyny lub tabletki odkamieniające do ekspresu.

 

Anirax - konserwacja ekspresu do kawy

 

Do czyszczenia systemu kawowego używamy wyłącznie tabletek przeznaczonych do danego urządzenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ekspresów JURA, gdyż tu nie mamy dostępu do zaparzacza, dlatego producent zaleca stosowanie wyłącznie dwufazowych tabletek czyszczących JURA, które gwarantują skuteczne usuwanie osadów i tym samym pełną higienę.

W celu wyczyszczenia systemu spieniania mleka używamy specjalnych płynów czyszczących obwody mleczne.

 

Produkty dedykowane do poszczególnych czynności:

Płyny do czyszczenia systemu mlecznego

Tabletki do czyszczenia obwodów kawy

Preparaty do odkamieniania ekspresu

Filtry do wody

 

Pamiętajmy!

Regularne czyszczenie i odkamienianie ekspresu pozwala na sprawne działanie urządzenia i uniknięcie potencjalnych uszkodzeń i kosztownych napraw.

Komentarze do wpisu (2)

3 kwietnia 2019

U mnie w zablokowanym młynku znaleziono mały patyczek. Na szczęście Melitta ma stalowy młynek i nic się nie stało. Teraz kupuję już lepsze kawy.

8 kwietnia 2019

Bardzo pomocny tekst i jasno napisany.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl