Jaki ekspres do kawy wybrać? 4

Miliony ludzi rozpoczyna swój dzień od filiżanki aromatycznej kawy, a ekspres do jej parzenia umożliwia wydobycie z ziaren prawdziwej esencji smaku. Na rynku dostępne są różnego rodzaju ekspresy do kawy. Chcąc kupić urządzenie w głowie miłośników tego napoju pojawia się szereg pytań: jaki ekspres do kawy wybrać? Czym różni się ekspres ciśnieniowy od przelewowego? Jakie funkcje powinien mieć dobry ekspres do kawy? Wybór wcale nie jest oczywisty. Wyjaśniając kilka istotnych kwestii w tym artykule, sprawimy, że podjęcie decyzji o wyborze najlepszego ekspresu będzie znacznie prostsze.

 

Anirax - Ekspres do kawy Nivona 970

 

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Wybór ekspresu do kawy powinien być uzależniony przede wszystkim od naszych preferencji i oczekiwań. Pytanie: ile i jakie kawy pijemy oraz jak ważna jest dla nas obsługa ekspresu – powinno być dla nas kluczowe. Ilość wypijanych kaw zwraca uwagę na wielkość urządzenia i pojemność zbiorników, zarówno na wodę, jak i na ziarna. Jeśli nasz ekspres będzie przygotowywał powyżej 10-15 kaw dziennie, musimy zastanowić się nad większymi zbiornikami, aby ciągłe ich napełnianie nie było uciążliwe. Wypijając do 10 kaw dziennie i mając mało miejsca w kuchni z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie kompaktowy ekspres automatyczny.

W zależności od tego, jakie kawy wypijamy, mamy do wyboru ekspres, który przyrządzi nam wyłącznie kawy czarne lub ekspres z funkcją spieniania mleka do przygotowania najmodniejszych specjałów kawowych typu cappuccino, czy latte macchiato. Funkcja spieniania mleka może być w pełni automatyczna tzw. One Touch, czyli za naciśnięciem jednego przycisku lub manualna. Obsługa ekspresu związana jest przede wszystkim z zaawansowaniem technologii i zasadą, im ekspres droższy, tym obsługa jest bardziej intuicyjna. Ważnym elementem komunikacji jest wyświetlacz, na którym pojawiają się informacje prowadzące nas przez wszystkie etapy programowania i procesy czyszczące. Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej zaawansowane, automatyczne programy konserwacji mają na celu ułatwienie mam czyszczenia ekspresu, ale nie zwalniają z obowiązku systematycznego wykonywania tej czynności.

 

Rodzaje ekspresów do kawy

Ekspresy do kawy można podzielić na wiele sposobów. Najczęściej jednak rodzaj uzależniony jest od techniki zaparzania, użytego ciśnienia lub automatyzacji całego procesu. I tak też wyróżniamy:   

  • kawiarki służące do przyrządzenia mocnej, esencjonalnej kawy bez fusów; to małe urządzenie wyglądem przypominające czajniczek,
  • ekspresy przelewowe przygotowujące przefiltrowaną kawę; to idealne urządzenie dla osób ceniących dobry smak kawy,
  • ekspresy na kapsułki bardzo proste w obsłudze i czyszczeniu; minusem tego urządzenia jest konieczność stosowania kapsułek dedykowanych do danej marki urządzenia,
  • ekspresy ciśnieniowe kolbowe wymagające ręcznej obsługi i pewnych umiejętności,
  • ekspresy ciśnieniowe automatyczne dające najwięcej możliwości, posiadające rozmaite funkcje i nieograniczony wybór ziaren; ich głównym zadaniem jest zaparzenie espresso będącego najczęściej bazą pod specjały kawowe z dodatkiem mleka.    

 

Ekspresy przelewowe

Ekspresy przelewowe pamiętamy z lat 90-tych. Jednak na szczęście ich podobieństwo kończy się na samym wyglądzie. Mimo, że nastała nowa era dla ekspresów przelewowych to na rynku nadal dostępne są tanie urządzenia, niestety niskiej jakości dające w efekcie przeciętną kawę. Dlatego warto postawić na sprzęt dobrej jakości.

Wybierając ekspres przelewowy powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • temperaturę parzenia i jej regulację,    
  • głowicę, która powinna posiadać kilka otworów i działać jak prysznic, aby równomiernie zwilżać zmieloną kawę,
  • wysokiej jakości elementy konstrukcyjne.

Oczywiście, aby zaparzyć pyszną kawę powinniśmy posiadać dobrej jakości ziarna, które muszą być zmielone tuż przed jej zaparzeniem. W chwili obecnej na rynku dostępne są przelewówki z wbudowanym młynkiem np. ekspres Melitta AromaFresh, który zmieli odpowiednią porcję kawy w zależności od tego, ile chcemy zaparzyć filiżanek. Z uwagi na to, iż proces zaparzania trwa kilka minut, napar zawiera dużo więcej kofeiny niż tradycyjne espresso. Dodatkowe funkcje, jak wyświetlacz, możliwość zaprogramowania czasu włączenia, czy ustawiania mocy naparu, a także łatwe czyszczenie urządzenia powodują, że przelewówki zdobywają coraz więcej zwolenników.

 

Ekspresy ciśnieniowe

Zadaniem ekspresu ciśnieniowego jest zaparzenie espresso. Najlepszy efekt otrzymamy z ekspresu kolbowego, ale musimy posiadać odpowiednie umiejętności, aby kawę prawidłowo zaparzyć. Praca z kolbówką wymaga nie tylko precyzji, ale też czasu, a nie zawsze go mamy, szczególnie rano. Sekretem dobrej kawy są świeżo zmielone ziarna, więc trzeba pomyśleć dodatkowo o młynku. Dużo łatwiejsze w obsłudze są ekspresy automatyczne. Co więcej producenci tacy jak JURA, Melitta, czy Nivona opracowali innowacyjne metody zaparzania, aby kawa z ekspresu smakowała, jak kawa serwowana przez baristę.

 

Anirax - Ekspres do kawy Melitta

 

Ekspres automatyczny dzięki wbudowanemu młynkowi przyrządza kawę ze świeżo mielonych ziaren, które sam dobiera w zależności od naszych preferencji. Większość ekspresów wyposażona jest w dysze spieniające mleko do serwowania mlecznych napojów. Tańsze urządzenia posiadają manualne sterowanie dyszą, natomiast droższe modele posiadają funkcję One Touch, dzięki której kawy mleczne przyrządzamy za naciśnięciem jednego przycisku. Obsługa ekspresów jest bardzo intuicyjna, większość posiada duże wyświetlacze, na których pojawiają się komunikaty sygnalizujące np. brak ziaren lub konieczność czyszczenia, co więcej prowadzą nas przez cały proces czyszczenia, wyświetlając odpowiednie polecenia.

 

JURA S8

 

Jakie dodatkowe funkcje powinien mieć ekspres do kawy?

Dodatkowe funkcje w ekspresie, które warto wziąć pod uwagę:

  • automatyczne programy czyszczące,   
  • możliwość obsługi za pomocą smartfona,
  • indywidualne ustawienia dostosowane pod użytkowników – opcja Moja Kawa,
  • zbiornika na ziarna z podziałem na 2 komory.    

 

Jaki ekspres do kawy kupić? Polecane modele

Najlepsze i najtańsze kompaktowe urządzenia na kawę czarną, które zmieszczą się w każdej kuchni to ekspresy Melitta Solo i JURA A1. Z modeli z opcją manualnego spieniania mleka polecamy Melitta Solo & Perfect Milk. Z tańszych, godne uwagi są z pewnością ekspresy Nivona z linii 600 - również z opcją spieniania mleka. Bardzo udanymi modelami są JURA D6 oraz JURA E6 wydajne proste urządzenia, które parzą świetną kawę czarną z opcją przyrządzenia cappuccino.

Bardziej zaawansowane i wygodniejsze ekspresy z opcją One Touch (automatycznym spienianiem mleka) to:   

  • nowość od JURA – kompaktowa ENA 8 o pięknym wyglądzie z nowym wyświetlaczem TFT,   
  • dla mających zasobniejszy portfel, nazywana królową - JURA J6 oraz E8, która jest jednym z najlepiej sprzedających się modeli;
  • bardzo popularna i udana seria 700 z Nivony;
  • oraz ekspresy CI Touch i Barista T i TS od Melitty z wyjątkowo cichym młynkiem, parzące świetną kawę z idealnie spienionym mlekiem.

 

 Anirax - Jura ENA8

 

Podsumowując wybór jest ogromny, trudny i uzależniony od naszych potrzeb. W celu rozwiania wszelkich wątpliwości najlepiej będzie udać się do sprawdzonego specjalistycznego salonu z ekspresami, gdzie możemy je obejrzeć, spróbować kawy, zasięgnąć dodatkowych informacji itp. Wówczas dużo łatwiej podjąć ostateczną decyzję.

Komentarze do wpisu (4)

11 lutego 2019

Pomocne, fajny tekst.

5 maja 2019

Espresso z cremą z ciśnieniówki nic nie zastąpi. :-)

3 lipca 2019

Ekspresy automatyczne to wygoda i całkiem dobra kawa.

27 grudnia 2019

Najlepszy i najprostszy w obsłudze jest ekspres automatyczny(mam DeLonghi). Wystarczy przycisnąć jeden guzik i pyszna kawa gotowa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl